Czym jest Budżet Partycypacyjny?

Rok 2016, ze względu na jubileusz 100-lecia nadania praw miejskich, jest dla Dąbrowy Górniczej rokiem szczególnym. Podobnie jak 100 lat temu, kiedy właśnie w Dąbrowie tworzone były pierwsze na ziemiach polskich komitety obywatelskie stanowiące zalążek współczesnego społeczeństwa obywatelskiego, dziś jedną z wizytówek Dąbrowy Górniczej jest aktywność jej mieszkańców. Przejawia się ona nie tylko działalnością silnych organizacji pozarządowych, udziałem mieszkańców w różnego rodzaju konsultacjach społecznych, ale przede wszystkim ogromną aktywnością w Dąbrowskim Budżecie Partycypacyjnym. W dotychczasowych trzech edycjach złożyliście Państwo 733 projekty, z czego 196 zostało przez Was wybranych do realizacji, a ich łączna wartość przekracza 20 mln zł.

Mam nadzieję, że tegoroczna, czwarta już edycja, Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, będzie kolejną okazją do wspólnej sąsiedzkiej aktywności, włączenia się we współdecydowanie o Dąbrowie Górniczej i okaże się sukcesem wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

 

Historia

Wypracowany przez działaczy pozarządowych, pracowników Urzędu Miejskiego i radnych Rady Miejskiej Dąbrowski Budżet Partycypacyjny po raz pierwszy został wdrożony do realizacji w styczniu 2013 r. W wyniku trzech dotychczasowych edycji w Dąbrowie Górniczej zrealizowano 126 projektów, a obecnie realizowane jest kolejne 70. Pierwsza edycja DBP to 27 dzielnic, 5 mln złotych i 250 złożonych projektów. Dwie kolejne edycje to 8 mln złotych i zwiększenie liczby dzielnic do 35.

W ostatniej edycji z 247 zgłoszonych projektów pod głosowanie trafiło 164. Ostatnia edycja cieszyła się również największym zainteresowaniem w głosowaniu. Ponad 23 tys. mieszkańców wybrało do realizacji najważniejsze dla mieszkańców projekty.

W roku 2016 nadszedł czas na ostatnią IV edycję w tej formule. Właśnie w tym jubileuszowym roku chcielibyśmy zrobić kolejny krok ku doskonaleniu Dąbrowskiej procedury i przy Państwa udziale oraz na bazie doświadczeń z ostatnich lat przygotować jego nowy model.

 

Więcej o Partycypacji dowiesz się:

Serwis należy do Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone.

^

Projekt i wykonanie: Media Partner / Reklama / Katowice